Czy tlenoterapia jest bezpieczna?

Aktualizacja: 4 lis 2020Tlen to życie. Swego czasu modne bary tlenowe przyzwyczaiły nas do myślenia, że oddychanie czystym tlenem jest bezpieczne i przynosi za sobą same korzyści. Dlaczego więc lekarze upierają się, że tlen to jest lekarstwo i powinien być podawany tylko "na receptę"?


Wyjaśnijmy może na wstępie, że z barów tlenowych korzystają głównie młode i zdrowe osoby, a ordynowane tam dawki tlenu są tak niskie, że zasadniczo nie wywołują efektu fizjologicznego. Zdrowa osoba oddychająca tlenem, nie odczuje żadnych pozytywnych efektów takiego leczenia, ponieważ saturacja u takiej osoby jest bliska 100% i bez tego. Podanie zbyt dużej dawki tlenu u takiej osoby wywoła hiperwentylacje, którą każdy z nas może wywołać, robiąc kilka głębokich wdechów pod rząd. Poza zawrotami głowy, hiperwentylacja może zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu i dlatego jest zjawiskiem niepożądanym... ale niezbyt niebezpiecznym, o ile występuje okazjonalnie.


Sprawa jednak robi się dużo poważniejsza, jeżeli tlenoterapia jest realizowana całodobowo u osoby chorej na chorobę przewlekłą albo niewydolność oddechową spowodowaną infekcją. U takich osób źle ustawiona terapia może wywołać nasilenie bezdechów, zwiększenie ciśnienia krwi, hipokapnię i kwasicę oddechową. W skrajnym przypadku - u osób z zaburzonym napędem oddechowym - podanie zbyt dużej dawki tlenu może doprowadzić do śpiączki.


Z tego względu zdecydowanie odradzamy korzystanie z koncentratora tlenu bez nadzoru lekarza i jest to niezbędny warunek abyśmy udostępnili nasz sprzęt.

28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Tel: 57 311 2101

  • White Facebook Icon